Dobrého zedníka skoro neseženete, je to nejvíce nedostatková profese

Sehnat kvalitního zedníka je v současnosti skoro zázrak. A pokud už na nějakého narazíte, musíte na něj čekat i několik měsíců. Podle zjištění projektu Poptavej.cz, který sdružuje a zpracovává poptávky zboží a služeb, jsou právě zedníci nejvíce nedostatkovou profesí v Česku.

Obecně nejžádanější jsou stavební řemesla. Foto: Pixabay.com

Z analýzy odborného serveru Poptavej.cz vyplývá, že ze strany veřejnosti jsou obecně nejžádanější stavební řemesla. Kromě zedníků se o práci nemusí obývat ani truhláři nebo pokrývači. Do prvních TOP 8 se dále dostali malíři, podlaháři, topenáři, elektrikáři a sádrokartonáři.

„V březnu bylo zadáno v českých poptávkových systémech přes 20 tisíc poptávek v celkové hodnotě 3,5 miliardy korun v celé České republice. Z toho zhruba 11 tisíc poptávek bylo zaměřeno na služby řemeslníků s důrazem na stavební práce. Vedle nejžádanějších zedníků je velký zájem o truhláře, pokrývače, malíře a podlaháře,“ uvedla Lada Kurážová, marketingová ředitelka Poptavej.cz, kde mohou zájemci zdarma a nezávazně poptat a porovnat nabídky služeb a zboží.

Nedostatek řemeslníků potvrzují i další průzkumy a zkušenosti. Především učiliště se zaměřením na tyto obory dlouhodobě hlásí malý zájem žáků. Z loňského průzkumu společnosti Než zazvoní například vyplynulo, že některá učiliště obdržela ve srovnání s předchozím rokem až o 60 procent méně přihlášek. Jedním z důvodů je větší dostupnost maturitních oborů a rovněž větší zájem o školy s humanitním zaměřením. Některé technické školy už ovšem hlásí pomalý nárůst učňů.

Rovněž statistiky Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR potvrzují, že je řemeslníků nedostatek. Zatímco za posledních 15 let se ročně registrovalo přes 24 tisíc nových řemeslných živností, v roce 2014 to bylo pouze necelých deset tisíc. Poptávka po řemeslnících tak ve většině regionů výrazně převyšuje jejich nabídku a lidé musejí čekat na „fachmana“ i několik měsíců.

A kvalitní řemeslník si mnohdy díky tomuto nedostatku vydělá více než vysokoškolák, někteří si za měsíc vydělají i více než 50 tisíc korun. Jde ale spíše o živnostníky, řemeslníci v zaměstnaneckém poměru mají mzdy výrazně nižší.

Podle údajů serveru Platy.cz měli za rok 2016 nejvyšší průměrně výdělky nástrojáři (25 855 Kč), svářeči (23 136 Kč), automechanici (21 258 Kč) a elektrikáři (21 144 Kč). Zajímavé je podívat se na rozdíly v regionech: Největší rozdíl je u zedníků, kde průměrná mzda v Praze je o více než 10 tisíc korun vyšší než ve Zlínském kraji.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.